PITAJTE NAS - NAŠA PRAVNICA ODGOVARA NA VAŠA PITANJA

PITAJTE NAS - NAŠA PRAVNICA ODGOVARA NA VAŠA PITANJA

Kao jedna od retkih agencija koja u svom timu ima diplomiranog pravnika, odlučili smo da Vam odgovorimo na najvažnija pitanja u vezi same kupovine i prodaje nekretnina. Na Vaša pitanja odgovara dipl. pravnik Tijana Ugrenović, koja je radila na poslovima prometa nepokretnosti više od 10 godina.

I ove nedelje odgovaramo na pitanja koja ste nam posli protekle nedelje:

 

1. Koliko novca je dozvoljeno da isplatim prodavcu na ime kapare, ,,na ruke,, ?

Odgovor:

- Prema važećim zakonskim propisima, dozvoljena je isplata najviše do 10.000 EUR. Nije dozvoljeno isplatiti više novca u više transa.kcija ( npr. ispaltiti prvo iznos od 5.000 EUR ,,na ruke,, pa posle nekog vremena još npr. 8.000 EUR...) Sve preko tog iznosa treba biti isplaćeno putem bankarskog transfera, sa računa kupca na račun prodavca nepokretnosti.

 

2.  Koliko se novca isplaćuje prodavcu na ime kapare?

Odgovor:

- Visinu kapare određuju prodavac i kupac međusobnim dogovorom. Neki prosek u praksi je oko 10% od vrednosti nekretnine.

Ukoliko će nekretnina biti isplaćena sredstvima stambenog kredita banke, onda je obavezno učešće koje se kreće oko 20% od vrednosti nekretnine. Taj iznos može biti manji ili veći u zavisnosti od poslovne politike banke.

 

 

3. Želim da kupim stan putem stambenog kredita banke. Koji je dalji postupak?

Odgovor:

- Potrebno je da se raspitate o uslovima kreditiranja kod banaka. Svaka banka ima različite uslove kreditiranja. Kupac bez ikakvih uslova sam odlučuje o izboru banke.

Nakon izbora banke, potrebno je da proverite svoju kreditnu sposbnost u banci za koju ste se odlučili. U banci će Vam u zavisnosti od dužine i vrste radnog odnosa, odnosno visine primanja dati smernice koje su Vaše opcije – od mesečne rate kredita, to dužine otplate kredita.

Kada znate sa kojom visinom kreditnog zaduženja raspolažete, potrebno je da se odlučite za ono najvažnije – izbor nekretnine, Vašeg novog doma. Sa našim agentima možete razgovarati o izboru nekretnine u skladu sa Vašim željama – lokaciji, ceni, opremljenosti, položaju same nekretnine. Oni će Vam predložiti sam nekretnine koje mogu biti kupljene putem stambenog kredita i na taj način osigurati da Vam banka odobri stambeni kredit.

Po izboru nekretnine, potpisujete predugovor sa prodavcem nekretnine. Vaš bankarski referent će Vas uputiti u kompletnu dokumentaciju koju predajete banci radi odobrenja stambenog kredita. ( obično s utu: potvrda o random odnosu, visina primanja, procena nekretnine od strane procenitelja, itd).

Po odobrenju kredita sa prodavcem zaključujete glavni Ugovor o kupoprodaji nektetnine pred javnim beležnikom, kada se overava i založna izjava ( založna izjava služi za uspostavljanje  hipokteke na nekretnini sve do otplate kredita).

 

4. Da li je neophodno da potpišem Ugovor o zakupu stana prilikom iznajmljiavanja stana?

Odgovor:

Samo Ugovor može da zaštiti Vaša prava i interese. Nepostojanje Ugovora o zakupu može da dovede do brojnih neprijatnosti kako za zakupodavce, tako i za zakupce.

Dešavalo se npr. da zakupodavac ulazi u nekretninu bez znanja zakupca u vremenu kada je on na poslu, da mu ne dozvoljava da prijavi prebivalište što je zakonom obavezno, itd. Sa druge strane, čest je slučaj da zakupci oštete nameštaj u zakupljenom stanu, da ne plaćaju na vreme račune za komunalije, itd.

Ugovorom o zakupu je poželjno predvideti rok trajanja zakupa, fotografijama potkrepiti stanje same nekretnine i stvari ( ako se stan izdaje namešten ), način otkaza zakupa, iznos zakupnine, takođe ko plaća troškove redovnog i vanrednog održavanja, i sl.

Samo na osnovu Ugovora možete na najbolji način ostvariti svoja prava u slulaju da ih neko ugrožava i ostvariti pravdu u eventuačnom sudskom sporu.

 

5. Molim za odgovor. Imam plac koji bih želeo da ogradim, u skladu sa katastarskim okvirima, ali mi komšija kaže da ne priznaje granice mog placa. Šta da radim?

Odgovor:

- Da biste ogradili plac, najpre angažujte geometra koji će uraditi tkz. omeđavanje parcele, odnosno na osnovu podataka katastra odrediti tačne granice parcele-međne tačke, ili ukoliko na parceli postoji više suvlasnika, dati predlog za utvrđivanja granica parcele.

Međna linija je zajednička za parcele koje razgraničava, pa je bitno da prilikom utvrđivanja međa, na terenu budu pristuni svi vlasnici parcela čije se granice međa uspostavljaju. Na taj način će komšije imati mogućnost da iznesu svoje primedbe, koje se potom unose u zapisnik. Zapisnik se predaje nadležnoj katastarskoj službi.

U slučaju postojanja nesuglasnica oko međnih linija, iste se mogu rešiti u upravnom postupku, koji je brži i jeftiniji od sudskog postupka. Ali, ako ne dođe do dogovora oko međnih linija-granica parcela, omeđavanje se ne može izvršiti u upravnom postupku, već se mora pokrenuti sudski postupak radi uređenja međa.

Dakle, ukoliko se komšije ne mogu mirnim putem dogovoriti i rešiti nesuglasice u vezi međe, sledi vanparnični sudski postupak u kojem će međa biti utvrđena na osnovu veštačenja geometra kojeg sud odredi.

 

Ovo su bila neka od najzanimljivijih Vaših pitanja za prošlu nedelju. Budite slobodni da postavite nova pitanja na koja će naša pravnica odgovoriti do sledećeg ponedeljka! Pitanja možete slati u inbox ili na mail: avenijanekretninenis@gmail.com, ili putem vibera na br. 067 7 000 111!

 

Možete zakazati i besplatne konsultacije u našoj kancelariji u vezi pravnih aspekta kupovine ili prodaje nekretnine putem telefona: 018/212-272, ili na tel 067 7 000 111.

Pronađite ono što tražite!

Vaš AVENIJA NEKRETNINE TIM

en iyi bahis siteleri
Ovaj sajt koristi "kolačiće" kako bi se obezbedilo bolje korisničko iskustvo. Ako želite da blokirate "kolačiće", molimo podesite svoj pretraživač