Prodaja nekretnine stečene u braku zahteva kod notara prisustvo oba supružnika

Prodaja nekretnine stečene u braku zahteva kod notara prisustvo oba supružnika

Prilikom sklapanja ugovora i overe istog, ukoliko se radi o imovini stečenoj u braku, obavezno je prisustvo oba supružnika. To propisuje Porodični zakon, koji jasno definiše zajedničku imovinu.

Kada govorimo o zajedničkoj imovini, mislimo na imovinu koju su supružnici stekli ili kupili u toku trajanja bračne zajednice. To mogu biti nekretnine kao što su kuće, stanovi, lokali, zemljišta i slično, ali i nameštaj, automobil, umetnička dela.

 

Naime, nije isto kupiti nekretninu pre zasnivanja bračne zajednice i nakon zasnivanja bračne zajednice. 

Ukoliko kupite nekretninu pre sklapanja braka, ta nekretnina ostaje u privatnoj svojini i nakon sklapanja braka. Međutim, ako rešite da kupite nekretninu nakon sklapanja braka, ta nekretnina vodiće se kao imovina stečena u braku odnosno zajednička imovina.

Zajedničkom imovinom supružnici upravljaju zajednički i sporazumno.

Udeli supružnika u zajedničkoj imovini su jednaki, tačnije iznose po 50 odsto, ali važno je naglasiti da je na sudu moguće dokazivati i drugačije.

 

Kod zajedničke imovine, pravo svojine upisano je na oba supružnika, čak i kada je upis izvršen samo kod jednog od njih, pod uslovom da nema odluke suda ili pismenog sporazuma o deobi. 

Isto važi i za upis - ukoliko je na katastru upisan jedan od supružnika, smatra se da je upisan i drugi.

 

Ono po čemu se najviše razlikuje zajednička imovina od privatne je to što supružnici ne mogu samostalno upravljati i raspolagati njome i prodavati imovinu bez saglasnosti drugog bračnog druga. 

en iyi bahis siteleri
Ovaj sajt koristi "kolačiće" kako bi se obezbedilo bolje korisničko iskustvo. Ako želite da blokirate "kolačiće", molimo podesite svoj pretraživač