Dilema - novogradnja ili starogradnja?

Dilema - novogradnja ili starogradnja?

Imamo priliku da svedočimo ekspanziji tržišta nekretnina, kao i povećanom prometu istih. 
Kako cena nekretnina raste, tako su se i kupci našli u dilemi - da li kupiti nekretninu u starogradnji ili u novogradnji?

 

Mnogi kupci se za prvu varijantu odlučuju zbog niže cene i mišljenja da su stare zgrade "boljeg kvaliteta i istrajnije" u odnosu na nove zgrade.
Sa druge strane, postoje oni koji smatraju da je najbolje kupiti novi stan, koji je je rađen po najnovijim propisima i standardima.

Stručnjak za građevinu i nekretnine objašnjava nam da nijedna od ove dve opcije ne mora da bude tačna, te nam otkriva šta je bolje rešenje i kako u svom odabiru uštedeti.

Miloš Nešić, građevinski stručnjak, smatra da je predrasuda da su stanovi u novogradnji lošijeg kvaliteta i da su izgrađeni korišćenjem lošijih materijala u odnosu na starogradnju.

"Dobra novogradnja procenjuje se na osnovu cena kvadrata, opremljenosti zgrade i stambenog kompleksa. Prednost novogradnje jeste što stanovi ne treba da se renoviraju i njihova cena je takva kakva jeste, bez dodatnih ulaganja. Nove zgrade se često grade tako da budu energetski efikasne i da imaju dobru termoizolaciju. To znači da će računi održavanja zgrade biti manji, što takođe nije mala stavka", kaže stručnjak za nekretnine.

Kada su nove zgrade u pitanju, kupci takođe ne moraju brinuti o bezbednosti, jer one uglavnom imaju i sigurnosna vrata, a postoje i razne službe koje se bave održavanjem zgrada.

"Uglavnom se podižu u urbanim naseljima koja imaju rešeno pitanje parkinga i dobru povezanost sa drugim delovima grada. Kvadrati su mnogo bolje iskorišćeni i funkcionalniji su, dok pojedini investitori vlasnicima stanova daju garanciju za obavljene radove i opremu. Najveći problem kod novogradnje jeste što se dešavalo da bude uštede na izolacionim materijalima i opremi stanova", objašnjava za građevinski stručnjak Nešić.

Iz navedenog razloga, smatramo da je potrebno dobro proveriti da li je termoizolacija i zvučna izolacija sprovedena na adekvatan način i obratiti pažnju na debljinu zidova. 

"Najbolje je zamoliti susede da glasnije govore ili šetaju, kako biste mogli da procenite buku. Osim toga, dešavala su se odstupanja od projekta i urbanističkih plana. To pre svega podrazumeva da su zgrade građene previše blizu jedna druge ili da se tako nešto tek planira, što uvek treba proveriti", kaže Miloš Nešić.

Prednosti starogradnje su brojne, prvenstveno cena koja je znatno niža, zatim papirologija koja je uglavnom završena, ove zgrade zidane su planski pa su iz tog razloga dovoljno udaljene od saobraćajnica, a materijali od kojih su zidane su već provereni i sigurni.
Mnoge kupce privlači i estetika stanova u starogradnji, naročito visoki plafoni zbog kojih ovi stanovi deluju još veće i prostranije.

No, kako je ipak u pitanju starogradnja potrebno je da u budžet koji imate dodate još 20 do 40 odsto, jer može doći do nekih nepredviđenih troškova.
"Treba da se ispitaju instalacije, jer struja koja je monofazna ne može da podnese opterećenje novih aparata i mašina. Kod starogradnje ulažete novac u renoviranje, ali prilazi i zajedničke prostorije ne mogu da se renoviraju. Sve dodatne adaptacije starog stana iziskuju veća ulaganja. Osim novca, neophodno je i vreme da se pronađu kvalitetni izvođači radova koji će posao obaviti u roku koji vam je potreban", kaže Nešić.

en iyi bahis siteleri
Ovaj sajt koristi "kolačiće" kako bi se obezbedilo bolje korisničko iskustvo. Ako želite da blokirate "kolačiće", molimo podesite svoj pretraživač